Forum dedicated to collectors of animal toy replicas
 
Toy Animal WikiToy Animal Wiki  HomeHome  Latest Topics  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska

Go down 
+13
Taos
widukind
costicuba
LukaLeon085
NightLioness
SeanieP
Gwaine
Noémi
Caracal
Saarlooswolfhound
Roger
bmathison1972
Ana
17 posters
AuthorMessage
Ana

Ana


Country/State : Utrecht/NL
Age : 37
Joined : 2010-04-01
Posts : 10950

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 3:09 pm

Hi Friends!
Mojofun kindly let me present some of the new models here on the forum and do it before the official reveals on their own social media pages!
This is the new version of Mojo zebra and foal. I hope you like them!
I've sculpted the prototypes in 2018 and the company took the needed time to make a good painting scheme  Very Happy They'll be available in 2020.

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska 19110411
Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska 19110410


Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska 19110413
Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska 19110414
Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska 19110415

_________________
Anna
Horse and Bird studio - Horse sculptures
My model horse collection
Back to top Go down
http://www.horseandbird.com
bmathison1972

bmathison1972


Country/State : Salt Lake City, UT
Age : 52
Joined : 2010-04-13
Posts : 6271

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 3:29 pm

@Ana in case my PM doesn't go through, may I post these to ATF now (early) as well? Thanks!
Back to top Go down
Ana

Ana


Country/State : Utrecht/NL
Age : 37
Joined : 2010-04-01
Posts : 10950

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 3:56 pm

bmathison1972 wrote:
@Ana in case my PM doesn't go through, may I post these to ATF now (early) as well? Thanks!

I've answered your PM Wink

_________________
Anna
Horse and Bird studio - Horse sculptures
My model horse collection
Back to top Go down
http://www.horseandbird.com
Roger
Admin
Roger


Country/State : Portugal
Age : 49
Joined : 2010-08-20
Posts : 35052

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 4:23 pm

Being a premiere, I turned your post into a new topic. It could be reversed whenever we want.
First, it is very kind from Mojö Fun letting STS-Forum being the first place on web presenting it.
Then, it is also a good news to know it was you who sculpted it.
With my trades and gifts, I ended without any common zebra from a major company. As it is a common release among main brands, I waited a little and here is a good option.
It is good to know they haven't reused the quagga mould, it seems the reused moulds are a fever now again. Love the pose of this one and the chest area is incredibly nice!
There is also a good effort with the painting. I like the abundance of darker strips. Zebras are black with white sstrips and not the other way round. I understand it is not easy for mass production but inner parts are too white in my opinion.
I like the proud stance of the adulte and the expression of the foal.

_________________
~ Rogério Crocodile  MY collection of FOXES! Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Foxy-T_zpsfcddb528 Foxes I'm searching! bounce
Back to top Go down
Ana

Ana


Country/State : Utrecht/NL
Age : 37
Joined : 2010-04-01
Posts : 10950

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 4:40 pm

Thank you Roger! I'm glad you like it and even consider having it in your collection as a representation of this species. I do hope it's a good improvement over Quagga Smile
About the painting, I too always prefer an off white over a pure white, but toy companies often use the second option.

_________________
Anna
Horse and Bird studio - Horse sculptures
My model horse collection
Back to top Go down
http://www.horseandbird.com
Saarlooswolfhound
Moderator
Saarlooswolfhound


Country/State : USA
Age : 27
Joined : 2012-06-16
Posts : 11537

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 5:43 pm

What a beautiful pair of zebras!

_________________
-"I loathe people who keep dogs. They are cowards who haven’t got the guts to bite people themselves."-August Strindberg (However, anyone who knows me knows I love dogs  Wink )
-“We can try to kill all that is native, string it up by its hind legs for all to see, but spirit howls and wildness endures.”-Anonymous
Back to top Go down
https://thecuriouscompendium.wixsite.com/curiouscompendium
Caracal

Caracal


Country/State : France
Age : 65
Joined : 2018-10-24
Posts : 6943

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 6:50 pm

Very Happy wonderful models, congrats Ana!! cheers cheers Applause
Back to top Go down
Ana

Ana


Country/State : Utrecht/NL
Age : 37
Joined : 2010-04-01
Posts : 10950

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 7:35 pm

Glad you like them Paige, and Caracal Smile

_________________
Anna
Horse and Bird studio - Horse sculptures
My model horse collection
Back to top Go down
http://www.horseandbird.com
Noémi

Noémi


Country/State : Germany
Age : 33
Joined : 2013-01-28
Posts : 1632

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 9:04 pm

Wonderful zebras! Applause Applause Applause
Back to top Go down
Ana

Ana


Country/State : Utrecht/NL
Age : 37
Joined : 2010-04-01
Posts : 10950

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 10:22 pm

Thank you, dear Noemi! Very Happy

_________________
Anna
Horse and Bird studio - Horse sculptures
My model horse collection
Back to top Go down
http://www.horseandbird.com
Gwaine

Gwaine


Country/State : Netherlands
Age : 31
Joined : 2013-08-18
Posts : 4971

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyWed Nov 27, 2019 10:43 pm

Oh Ana, that foal is an absolute dream! I love it!!! It will certainly move in!!!

_________________
Breyer: 66
Bullyland: 25
CollectA: 183
Papo: 82
Safari: 150
Mojo fun: 23
Playmobil: 117
Other: 288
~
schleich count: 1222
~
Total: 2156

My DeviantArt: http://tezzieh.deviantart.com/
My Twitter: @Tezzieh
My Instagram: tessa.b.storm
Back to top Go down
https://www.patreon.com/mrsaugustwalker
SeanieP

SeanieP


Country/State : Woburn (Boston), MA US
Age : 57
Joined : 2011-01-30
Posts : 1352

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyThu Nov 28, 2019 4:11 am

really nice Ana! Nice work.

_________________
Shawn
Back to top Go down
NightLioness
Moderator
NightLioness


Country/State : The Netherlands, Friesland.
Age : 33
Joined : 2013-11-04
Posts : 5065

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyThu Nov 28, 2019 8:11 am

The mare has something that I see in all your creations Anna, character! <3
That foal is adorable!

_________________
~Karin~
Back to top Go down
LukaLeon085

LukaLeon085


Country/State : ITALY
Age : 38
Joined : 2011-04-03
Posts : 754

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyThu Nov 28, 2019 9:05 am

Wow !

_________________
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Massimo Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Back to top Go down
costicuba

costicuba


Country/State : Bulgaria
Age : 42
Joined : 2014-06-14
Posts : 4221

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyThu Nov 28, 2019 5:34 pm

And of course I love them ! I love you
We can immediately see , that they are made it from your hands Anna ... you give life to all your models.
Like the donkeys, these Zebras are fantastic ! Applause

_________________
afro KOSTA afro
Back to top Go down
widukind

widukind


Country/State : Germany
Age : 48
Joined : 2010-12-30
Posts : 44415

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyThu Nov 28, 2019 5:47 pm

Applause Applause Applause

_________________
www.spielzeugtiere.com

STS members can merge Very Happy


sunny Andreas sunny
Back to top Go down
Taos

Taos


Country/State : W.Sussex,United Kingdom
Age : 57
Joined : 2010-10-03
Posts : 6867

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyThu Nov 28, 2019 8:38 pm

Great Zebras,another must have !!!! Applause Applause Applause Applause Applause

_________________
Taos' topics on STS!
Back to top Go down
lucky luke

lucky luke


Country/State : FRANCE Saint-Louis
Age : 62
Joined : 2010-07-17
Posts : 6014

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyThu Nov 28, 2019 8:46 pm

wonderful models, congrats Ana Very Happy cheers Applause Cool

It lacks some scratches on the inside of the legs! Wink
But this is often the case on many figurines
mass produced. cyclops
Congratulations to Möjo beautiful Stripes and beautiful Zebra and foal drunken bounce
Back to top Go down
Ana

Ana


Country/State : Utrecht/NL
Age : 37
Joined : 2010-04-01
Posts : 10950

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyThu Nov 28, 2019 11:18 pm

Thanks for all wonderful comments! You're too kind! Very Happy
I'm really glad you like the new zebras I love you

_________________
Anna
Horse and Bird studio - Horse sculptures
My model horse collection
Back to top Go down
http://www.horseandbird.com
rogerpgvg

rogerpgvg


Country/State : UK
Age : 54
Joined : 2016-04-29
Posts : 3539

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyFri Nov 29, 2019 9:21 pm

Magnificent zebra, Ana. I am curious how the production process works, do you know more about this? Did Mojö just ask you to produce a zebra and foal or did they give you particular constraints? After you had sculpted the figure, did you just send a clay model or mould to Mojö? Do you know how they then turn it into a mould that they can use for their production? And how do they paint it, is it hand-painted or is this done by a machine/robot?

_________________
My search list
Back to top Go down
Kikimalou
Admin
Kikimalou


Country/State : Lille, FRANCE
Age : 59
Joined : 2010-04-01
Posts : 20182

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptySat Nov 30, 2019 8:23 am

Ania strikes back cheers

As Rogério, I am now without any common zebra from a "western" company. The last CollectA was first very tempting only the legs scratch Sad

So yours is a very good news for the little empty place on my shelves.

Some Mojo models are very fine but, for me, too static, like the last Llama by example. Of course, when your mom is Anna Dobrowolska it is obvious you will be full of life (but not too much) Very Happy

Thank you very much to Mojo to let our great artist make some wild life models Applause Even if it is a horse again Wink

I hope we will see some pictures of a real toy and also of the prototype.
Back to top Go down
Ana

Ana


Country/State : Utrecht/NL
Age : 37
Joined : 2010-04-01
Posts : 10950

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyMon Dec 02, 2019 2:38 pm

rogerpgvg wrote:
Magnificent zebra, Ana. I am curious how the production process works, do you know more about this? Did Mojö just ask you to produce a zebra and foal or did they give you particular constraints? After you had sculpted the figure, did you just send a clay model or mould to Mojö? Do you know how they then turn it into a mould that they can use for their production? And how do they paint it, is it hand-painted or is this done by a machine/robot?

Thanks! I'm really glad to hear that you like it! Smile
As for your question, yes Mojo asked me to sculpt a zebra and foal. And they wanted a common zebra (not Grevy's zebra for example), we also agreed about the pose and scale before I started my part of work. After I've sculpted the model I've sent it to the company and that's where my part was done. I don't know how the production process works exactly. But I know they are all handpainted, no robots are involved in the painting process.


Kikimalou wrote:
Ania strikes back cheers

As Rogério, I am now without any common zebra from a "western" company. The last CollectA was first very tempting only the legs scratch Sad

So yours is a very good news for the little empty place on my shelves.

Some Mojo models are very fine but, for me, too static, like the last Llama by example. Of course, when your mom is Anna Dobrowolska it is obvious you will be full of life (but not too much) Very Happy

Thank you very much to Mojo to let our great artist make some wild life models Applause Even if it is a horse again Wink

I hope we will see some pictures of a real toy and also of the prototype.

Thanks so much, Christophe! I'm glad you like these zebras Very Happy
I can't wait to see the final product in real too! But here is a photo of the prototypes.
Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska _mg_8128

_________________
Anna
Horse and Bird studio - Horse sculptures
My model horse collection
Back to top Go down
http://www.horseandbird.com
rogerpgvg

rogerpgvg


Country/State : UK
Age : 54
Joined : 2016-04-29
Posts : 3539

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyMon Dec 02, 2019 6:02 pm

Thank you very much, Ana. It's great to see the prototypes, thanks for showing them. I think you also answered another question I had: You already made them to scale, Mojö didn't resize them. For me, the figures become more interesting when I know how they were made. If you are be happy to share some more of your Mojö prototypes (your young donkey is especially cute) with us, I would really enjoy that.

_________________
My search list
Back to top Go down
Ana

Ana


Country/State : Utrecht/NL
Age : 37
Joined : 2010-04-01
Posts : 10950

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyTue Dec 03, 2019 2:12 pm

rogerpgvg wrote:
Thank you very much, Ana. It's great to see the prototypes, thanks for showing them. I think you also answered another question I had: You already made them to scale, Mojö didn't resize them. For me, the figures become more interesting when I know how they were made. If you are be happy to share some more of your Mojö prototypes (your young donkey is especially cute) with us, I would really enjoy that.

I'm glad to hear that! Yes, I think I'll send some photos of the prototypes soon Smile

_________________
Anna
Horse and Bird studio - Horse sculptures
My model horse collection
Back to top Go down
http://www.horseandbird.com
LeeAnn

LeeAnn


Country/State : United States
Age : 25
Joined : 2013-01-20
Posts : 10339

Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska EmptyTue Dec 03, 2019 7:48 pm

Oh yes! I've been on a zebra kick lately and I need these guys!!

_________________
My Fjord collection  /  Model horse hobby abbreviations  /  My topics on STS
Back to top Go down
Sponsored content





Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty
PostSubject: Re: Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska   Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska Empty

Back to top Go down
 
Mojö Fun 2020 Zebra and Foal by Anna Dobrowolska
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Mojo 2020 - Zebra and foal
» Mojo fun 2020 NEW Shire foal
» Mojo 2020 NEW donkey mare and foal
» Walkaround of the 2014 Mojo Fun Arabian Mare in Foal and Comparison with Anna's Resin Version ;)
» Mojo Fun 2020 Donkey Jenny and Foal walkaround

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
STS Forum  :: Animal toy figures reviews and discussions :: Major brands :: Mojö Fun-
Jump to: